Час третий

Иерей: Благословен Бог наш, всегда, ныне и присно и во веки веков.

Чтец: Аминь. Слава Тебе, Боже наш, слава Тебе.

Царю́ Небéсный, Утéшителю, Ду́ше и́стины, Иже вездé сый и вся исполня́яй, Сокрóвище благи́х и жи́зни Подáтелю, прииди́ и всели́ся в ны, и очи́сти ны от вся́кия сквéрны, и спаси́, Блáже, ду́ши нáша.

Святы́й Бóже, Святы́й Крéпкий, Святы́й Безсмéртный, поми́луй нас. (Трижды)

Слава Отцу и Сыну и Святому Духу, и ныне и присно и во веки веков. Аминь.

Пресвятáя Трóице, поми́луй нас; Гóсподи, очи́сти грехи́ нáша; Влады́ко, прости́ беззакóния нáша; Святы́й, посети́ и исцели́ нéмощи нáша, и́мене Твоегó рáди.

Господи, помилуй. (Трижды) Слава, и ныне:

Отче наш, Иже еси́ на небесéх! Да святи́тся и́мя Твóе, да при́идет Цáрствие Твóе, да бу́дет вóля Твоя́, я́ко на небеси́ и на земли́. Хлеб наш насу́щный даждь нам днесь; и остáви нам дóлги нáша, я́коже и мы оставля́ем должникóм нáшим; и не введи́ нас во искушéние, но избáви нас от лукáваго.

Иерей: Яко Твоé есть Цáрство, и си́ла, и слáва, Отцá, и Сы́на, и Святáго Духа, ны́не и при́сно, и во вéки векóв.

Чтец: Аминь. Господи, помилуй. (12 раз)

Слава Отцу и Сыну и Святому Духу, и ныне и присно и во веки веков. Аминь.

Прииди́те, поклони́мся Царéви нáшему Бóгу.

Прииди́те, поклони́мся и припадéм Христу́, Царéви нáшему Бóгу.

Прииди́те, поклони́мся и припадéм Самому́ Христу́, Царéви и Бóгу нáшему.

Псалом 16

Услы́ши, Го́споди, правду мою, вонми́ моле́нию моему, внуши́ молитву мою не во устна́х льсти́вых. От лица Твоего судьба моя изы́дет, очи мои да ви́дита правоты́. Искуси́л еси́ сердце мое, посетил еси́ но́щию, искуси́л мя еси́, и не обре́теся во мне неправда. Яко да не возглаго́лют уста́ моя дел челове́ческих, за словеса́ усте́н Твоих аз сохрани́х пути́ же́стоки. Соверши́ стопы́ моя во стезя́х Твоих, да не подви́жутся стопы́ моя. Аз воззва́х, я́ко услы́шал мя еси́, Боже, приклони́ ухо Твое мне и услыши глаго́лы моя. Удиви́ ми́лости Твоя, спаса́яй упова́ющыя на Тя от проти́вящихся десни́це Твоей. Сохрани мя, Го́споди, я́ко зе́ницу о́ка, в кро́ве крилу́ Твоею покры́еши мя. От лица нечести́вых, остра́стших мя, врази́ мои душу мою одержа́ша. Тук свой затвори́ша, уста́ их глаго́лаша горды́ню. Изгоня́щии мя ныне обыдо́ша мя, очи свои возложи́ша уклони́ти на зе́млю. Объя́ша мя яко лев готов на лов, и яко ски́мен обита́яй в та́йных. Воскресни́, Го́споди, предвари́ я́, и запни́ им, изба́ви душу мою от нечести́ваго, оружие Твое от враг руки Твоея. Го́споди, от малых от земли раздели я́ в животе́ их, и сокровенных Твоих исполнися чрево их, насы́тишася сыно́в, и оста́виша оста́нки младе́нцем своим. Аз же правдою явлю́ся лицу Твоему, насы́щуся, внегда́ яви́ти ми ся славе Твоей.

Псалом 24

К Тебе́, Господи, воздвиго́х ду́шу мою, Боже мой, на Тя упова́х, да не постыжу́ся во век, ниже́ да посмею́т ми ся врази́ мои, и́бо вси терпя́щии Тя не постыдя́тся. Да постыдя́тся беззако́ннующии вотще́. Пути́ Твоя, Господи, скажи́ ми, и стезя́м Твоим научи́ мя. Наста́ви мя на и́стину Твою, и научи мя, я́ко Ты еси́ Бог Спас мой, и Тебе терпе́х весь день. Помяни́ щедро́ты Твоя, Господи, и милости Твоя, яко от века суть. Грех ю́ности моея́, и неве́дения моего не помяни́, по милости Твое́й помяни́ мя Ты, ради бла́гости Твоея́, Господи. Благ и прав Господь, сего́ ра́ди законоположи́т согреша́ющым на пути́. Наста́вит кро́ткия на суд, научи́т кро́ткия путе́м Своим. Вси путие́ Господни милость и и́стина, взыска́ющым заве́та Его́, и свиде́ния Его. Ра́ди и́мене Твоего́, Господи, и очи́сти грех мой, мног бо есть. Кто есть челове́к боя́йся Господа? Законоположи́т ему на пути́, его́же изво́ли. Душа его во благи́х водвори́тся, и семя его насле́дит зе́млю. Держа́ва Господь боя́щихся Его, и заве́т Его яви́т им. Очи мои́ вы́ну ко Господу, яко Той исто́ргнет от сети но́зе мои. При́зри на мя и помилуй мя, яко единоро́д и нищ есмь аз. Ско́рби се́рдца моего умно́жишася, от нужд моих изведи́ мя. Виждь смире́ние мое, и труд мой, и оста́ви вся грехи́ моя. Виждь враги́ моя, яко умно́жишася, и ненавиде́нием непра́ведным возненави́деша мя. Сохрани́ ду́шу мою, и изба́ви мя, да не постыжу́ся, яко упова́х на Тя. Незло́бивии и пра́вии прилепля́хуся мне, яко потерпе́х Тя, Господи. Изба́ви, Боже, Изра́иля от всех скорбе́й его.

Псалом 50

Поми́луй мя, Боже, по вели́цей милости Твоей, и по мно́жеству щедро́т Твоих очи́сти беззако́ние мое. Наипа́че омы́й мя от беззако́ния моего́, и от греха́ моего очи́сти мя. Яко беззако́ние мое аз знаю, и грех мой предо мною есть вы́ну. Тебе Еди́ному согреши́х и лука́вое пред Тобою сотвори́х, яко да оправди́шися во словесе́х Твоих, и победи́ши, внегда́ суди́ти Ти. Се бо в беззако́ниих зача́т есмь, и во гресе́х роди́ мя мати моя. Се бо и́стину возлюби́л еси́, безве́стная и та́йная прему́дрости Твоея яви́л ми еси́. Окропи́ши мя иссо́пом, и очи́щуся, омы́еши мя, и па́че сне́га убелю́ся. Слу́ху моему́ да́си ра́дость и весе́лие, возра́дуются ко́сти смире́нныя. Отврати́ лице́ Твое от грех моих и вся беззако́ния моя очи́сти. Сердце чи́сто сози́жди во мне, Боже, и дух прав обнови́ во утро́бе моей. Не отве́ржи мене́ от лица Твоего, и Духа Твоего Свята́го не отъими́ от мене́. Возда́ждь ми радость спасения Твоего, и Духом влады́чним утверди́ мя. Научу́ беззако́нныя путе́м Твоим, и нечести́вии к Тебе обратя́тся. Изба́ви мя от крове́й, Боже, Боже спасения моего, возра́дуется язык мой правде Твоей. Господи, устне́ мои отве́рзеши, и уста́ моя возвестя́т хвалу́ Твою. Яко аще бы восхоте́л еси́ же́ртвы, дал бых у́бо: всесожже́ния не благоволи́ши. Же́ртва Богу дух сокруше́н: сердце сокруше́нно и смире́нно Бог не уничижи́т. Ублажи́, Господи, благоволе́нием Твоим Сио́на, и да сози́ждутся сте́ны Иерусали́мския. Тогда́ благоволи́ши же́ртву правды, возноше́ние и всесожега́емая: тогда возложа́т на олта́рь Твой тельцы́.

Слава Отцу и Сыну и Святому Духу, и ныне и присно и во веки веков. Аминь.

Аллилу́иа, аллилу́иа, аллилу́иа, слава Тебе, Боже. (Трижды)

Господи, помилуй. (Трижды)

Слава: тропарь дня.

И ныне: Богородице, Ты еси́ лозá истинная, возрасти́вшая нам Плод животá. Тебе мóлимся: моли́ся, Владычице, со святы́ми апóстолы, помиловати ду́ши наша.

(Если Великий пост, — настоящий тропарь,глас 6:

Господи, Иже Пресвятáго Твоего Духа в третий час апóстолом Твоим низпослáвый, Того, Благи́й, не отыми́ от нас, но обнови́ нас, моля́щих Ти ся.

Стих 1: Сердце чисто сози́жди во мне, Боже, и дух прав обнови́ во утробе моей.

Стих 2: Не отвéржи менé от лица Твоего, и Духа Твоего Святáго не отыми от менé.

Слава, и ныне. Богородичен: Богородице, Ты еси́ лоза истинная...)

Господь Бог благословéн, благословéн Господь день дне, поспеши́т нам Бог спасéний наших; Бог наш, Бог спасати.

Трисвятое. И по Отче наш:

И кондак дня, святого или праздника.

(Если пост, или нет кондака, читаем эти тропари, глас 8:

Благословéн еси́, Христе Боже наш, Иже прему́дры ловцы́ явлéй, низпослáв им Духа Святáго, и теми уловлéй вселенную, Человеколю́бче, слава Тебе.

Слава: Скорое и извéстное даждь утешéние рабóм Твоим, Иисусе, внегдá унывáти духóм нашим, не разлучáйся от душ наших в скóрбех, не удаляйся от мыслей наших во обстóяниих; но при́сно нас предвари́. Прибли́жися нам, прибли́жися, везде Сый, якоже со апостолы Твоими всегда еси́, си́це и Тебе желающим соедини́ Себе, Щéдре, да совоку́плени, Тебе поем и славослóвим Всесвятáго Духа Твоего.

И ныне: Надежда и предстáтельство и прибéжище христиан, необори́мая стена, изнемогáющим пристанище небу́рное Ты еси́, Богородице Пречистая; но яко мир спасающая непрестáнною Твоею молитвою, помяни́ и нас, Дево всепéтая.)

Господи, помилуй. (40)

Иже на всякое время и на всякий час, на небеси́ и на земли покланя́емый и слáвимый Христе Боже, долготерпели́ве, многоми́лостиве, многоблагоутрóбне, Иже праведныя любя́й, и грешныя ми́луяй, Иже вся зовы́й ко спасению обещания ради будущих благ, Сам, Господи, приими́ и наша в час сей молитвы, и исправи живот наш к зáповедем Твоим, души наша освяти́, телеса очисти, помышления исправи, мысли очисти, и избави нас от всякия скóрби, зол и болезней, огради нас святыми Твоими Ангелы, да ополчéнием их соблюдáеми и наставля́еми, достигнем в соединение веры, и в разум непристу́пныя Твоéя славы, яко благословен еси́ во веки веков, аминь.

Господи, помилуй. (Трижды)

Слава Отцу и Сыну и Святому Духу, и ныне и присно и во веки веков. Аминь.

Честнéйшую Херуви́м и слáвнейшую без сравнения Серафим, без истлéния Бога Слова рóждшую, сущую Богородицу Тя величаем.

Именем Господним благослови, отче.

Иерей: Моли́твами святых отец наших, Господи, Иисусе Христе, Боже наш, поми́луй нас.

Чтец: Аминь.

Молитва святого Мардария

Влады́ко Боже Отче Вседержи́телю, Господи, Сы́не Единорóдный Иисусе Христе, и Святы́й Ду́ше, едино Божество, едина сила, помилуй мя грешнаго, и и́миже вéси судьбáми, спаси мя, недостойнаго раба Твоего, яко благословен еси́ во веки веков, аминь.

×