Канон Пасхи

Творение Иоанна Дамаскина

Песнь 1

Ирмос: Воскресения день, просвети́мся, людие; Пасха, Господня Пасха, от смерти бо к жизни и от земли к небеси Христос Бог нас преведе́, победную поющия.

Припев: Христос воскре́се из мертвых.

Очистим чу́вствия, и у́зрим неприступным светом воскресения Христа блиста́ющася, и радуйтеся реку́ща ясно да услышим, победную поюще.

Христос воскре́се из мертвых.

Небеса убо достойно да веселятся, земля же да радуется, да празднует же мир, видимый же весь и невидимый: Христос бо воста́, веселие вечное.

Богородичны

Слава: Умерщвле́ния предел сломила еси́, вечную жизнь рождшая Христа, из гроба возсиявшаго днесь, Дево Всенепорочная, и мир просвети́вшаго.

И ныне: Воскресшаго ви́девши Сына Твоего и Бога, радуйся со апостолы, Богоблагодатная Чистая: и еже радуйся пе́рвее, яко всех радости вина восприя́ла еси́, Богомати Всенепорочная.

Песнь 3

Ирмос: Прииди́те, пиво пие́м новое, не от ка́мене непло́дна чудо де́емое, но нетления источник, из гроба одожди́вша Христа, в Немже утверждаемся.

Ныне вся испо́лнишася света, небо же и земля и преиспо́дняя; да празднует у́бо вся тварь востание Христово, в Нем же утверждается.

Вчера спогребо́хся Тебе, Христе́, совостаю́ днесь воскре́сшу Тебе, сраспина́хся Тебе вчера; Сам мя спросла́ви, Спасе, во Царствии Твоем.

Слава: На нетленную жизнь прихожду́ днесь, благостию ро́ждшагося из Тебе, Чистая, и всем концем свет облиставшаго.

И ныне: Бога, Егоже родила еси́ плотию, из мертвых, яко же рече́, воста́вша ви́девши, Чистая, ликуй, и Сего яко Бога, Пречистая, возвеличай.

Ипакои́, глас 4-й

Предвари́вшия утро яже о Марии и обре́тшия камень отвале́н от гроба слы́шаху от Ангела: во свете присносу́щнем Сущаго с мертвыми что ищете яко человека? Видите гробныя пелены; тецы́те и миру пропове́дите, яко воста́ Господь, умертви́вый смерть, яко есть Сын Бога, спасающаго род человеческий.

Песнь 4

Ирмос: На божественней стра́жи богоглаго́ливый Авваку́м да станет с нами и покажет светоносна Ангела, ясно глаголюща: днесь спасение миру, яко воскре́се Христос, яко Всесилен.

Му́жеский убо пол, яко разве́рзый девственную утробу, яви́ся Христос: яко человек же, Агнец нарече́ся; непоро́чен же, яко невку́сен скверны, наша Пасха, и яко Бог истинен, соверше́н рече́ся.

Яко единоле́тный а́гнец, благослове́нный нам венец Христос, волею за всех закла́н бысть, Пасха чисти́тельная, и па́ки из гроба красное правды нам возсия́ Солнце.

Богооте́ц у́бо Давид пред се́нным ковчегом скака́ше играя, людие же Бо́жии святи́и, образо́в сбытие́ зря́ще, веселимся божественне, яко воскре́се Христос, яко Всесилен.

Слава: Созда́вый Адама, Твоего пра́отца, Чистая, зи́ждется от Тебе, и смертное жилище разори́ Своею смертию днесь, и озарився божественными блиста́ньми воскресения.

И ныне: Его́ же родила еси́ Христа, прекрасно из мертвых возсия́вша, Чистая, зря́щи, добрая и непорочная в жена́х и красная, днесь во спасение всех, со апостолы ра́дующися, Того прославляй.

Песнь 5

Ирмос: Утренюем у́треннюю глубоку́, и вместо мира песнь принесе́м Влады́це, и Христа у́зрим, правды Солнце, всем жизнь возси́яюща.

Безме́рное Твое благоутро́бие а́довыми у́зами содержи́мии зряще, к свету идя́ху, Христе, весе́лыми ногами, Пасху хва́ляще вечную.

Присту́пим, свещено́снии, исходя́щу Христу из гроба, яко Жениху, и спра́зднуим любопра́зднственными чи́нми Пасху Божию спасительную.

Слава: Просвещается божественными лучами и живоно́сными Воскресения Сына Твоего, Богома́ти Пречистая, и радости исполняется благочести́вых собрание.

И ныне: Не разве́рзл еси́ врата́ де́вства в воплощении, гро́ба не разруши́л еси́ печатей, Царю́ создания, отону́дуже Воскресшаго Тя зря́щи, Ма́ти ра́довашеся.

Песнь 6

Ирмос: Снизше́л еси́ в преиспо́дняя земли́ и сокруши́л еси́ вереи́ вечныя, содержащия свя́занныя, Христе́, и тридне́вен, яко от ки́та Ио́на, воскресл еси́ от гроба.

Сохрани́в це́ла зна́мения, Христе, воскресл еси́ от гроба, ключ и Девы не вреди́вый в рождестве́Твоем, и отве́рзл еси́нам ра́йския двери.

Спа́се мой, живое же и неже́ртвенное заколе́ние, яко Бог, Сам Себе во́лею привед Отцу, совоскреси́л еси́ всеро́днаго Адама, воскрес от гроба.

Слава: Возведе́ся дре́вле держи́мое смертию и тлением, Воплоти́вшимся от Твоего пречи́стаго чре́ва, к нетле́нней и присносу́щней жизни, Богородице Дево.

И ныне: Сни́де в преиспо́дняя земли́, в ложесна́ Твоя, Чистая, сше́дый, и всели́выйся и воплоти́выйся па́че ума, и воздви́же с Собою Адама, воскрес от гроба.

Кондак, глас 8-й

Аще и во гроб снизше́л еси́, Безсмертне, но а́дову разруши́л еси́ силу и воскресл еси́, яко Победитель, Христе Боже, жена́м мироно́сицам веща́вый: радуйтеся! и Твоим апо́столом мир да́руяй, падшим подая́й воскресение.

Икос

Еже прежде солнца Солнце, зашедшее иногда́ во гроб, предвари́ша ко у́тру ищущия яко дне мироно́сицы девы, и друга́ ко друзе́й вопия́ху: о, други́ни, прииди́те, воня́ми помажем Тело живоно́сное и погребе́нное, плоть Воскреси́вшаго па́дшаго Адама, лежащую во гробе. Идем, потщи́мся, я́ко же волсви́, и поклони́мся, и принесем ми́ра, яко да́ры, не в пелена́х, но в плащани́це обви́тому, и пла́чим, и возопии́м: о, Владыко, востани, падшим подая́й воскресение.

Воскресение Христово ви́девше, поклони́мся Святому Господу Иисусу, Единому Безгре́шному. Кресту Твоему покланя́емся, Христе́, и святое Воскресение Твое поем и славим: Ты бо еси́ Бог наш, разве Тебе иного не знаем, имя Твое имену́ем. Прииди́те, вси вернии, поклони́мся святому Христову Воскресению: се бо прии́де Крестом радость всему миру. Всегда благословя́ще Господа, пое́м воскресение Его: распя́тие бо претерпе́в, смертию смерть разруши́. (Трижды)

Воскрес Иисус от гроба, я́коже прорече́, даде́ нам живот вечный и ве́лию милость. (Трижды)

Песнь 7

Ирмос: Отроки от пе́щи изба́вивый, быв человек, стра́ждет я́ко смертен, и страстию смертное в нетле́ния облачи́т благоле́пие, Един Благослове́н отцев Бог и препросла́влен.

Жены́ с ми́ры богому́дрыя вслед Тебе теча́ху, Его же яко мертва со слезами иска́ху, поклони́шася ра́дующияся Живому Богу, и Пасху тайную Твоим, Христе, учеником благовести́ша.

Смерти празднуем умерщвле́ние, а́дово разрушение, ино́го жития́ вечнаго начало, и игра́юще поем Вино́внаго, Единаго Благослове́ннаго отцев Бога и препросла́вленнаго.

Яко вои́стинну священная и все пра́зднственная сия́ спасительная нощь и светоза́рная, светоно́снаго дне востания су́щи провозве́стница, в не́йже безле́тный Свет из гроба пло́тски всем возсия́.

Слава: Умертви́в Сын Твой смерть, Всенепоро́чная, днесь, всем смертным пребыва́ющий живо́т во веки веко́в дарова́, Един Благословенный отцев Бог и препрославленный.

И ныне: Всем ца́рствуяй созданием, быв Человек, всели́ся во Твою, Богоблагода́тная, утро́бу, и распятие претерпе́в и смерть, воскре́се боголе́пно, совозста́вив нас, яко Всеси́лен.

Песнь 8

Ирмос: Сей нарече́нный и святы́й день, един суббот царь и господь, праздников Праздник и Торжество есть торжеств, во́ньже благослови́м Христа во веки.

Прииди́те, новаго винограда рожде́ния, божественнаго веселия, в наро́читом дни воскресения, Царствия Христова приобщи́мся, пою́ще Его яко Бога во веки.

Возведи́ о́крест очи твои, Сио́не, и виждь: се бо приидо́ша к тебе, яко богосве́тлая свети́ла, от запада, и севера, и моря, и востока ча́да твоя, в тебе благословя́щая Христа во веки.

Пресвятая Троице, Боже наш, слава Тебе.

Отче Вседержи́телю, и Сло́ве, и Ду́ше, треми́ соединя́емое во Ипоста́сех естество, Пресу́щественне и Пребоже́ственне, в Тя крестихомся и Тя благословим во вся веки.

Слава: Прии́де Тобою в мир Господь, Дево Богородице, и чре́во а́дово расто́рг, смертным нам воскресение дарова́: темже благословим Его во веки.

И ныне: Всю низложи́в смерти державу Сын Твой, Дево, Своим воскресением, яко Бог Крепкий совознесе́ нас и обожи́: те́мже воспева́ем Его во веки.

Песнь 9

Припев: Вели́чит душа моя воскресшаго тридне́вно от гроба Христа Жизнодавца.

Ирмос: Свети́ся, свети́ся, новый Иерусали́ме, слава бо Господня на тебе возсия́. Лику́й ныне и весели́ся, Сио́не. Ты же, Чистая, красу́йся, Богородице, о воста́нии Рождества́ Твоего.

Припев: Христос новая Пасха, Жертва живая, Агнец Божий, взе́мляй грехи мира.

О, Божественнаго, о, любезнаго, о, сладча́йшаго Твоего гласа! С нами бо нело́жно обещался еси́ бы́ти до сконча́ния ве́ка, Христе, Его́же, ве́рнии, утверждение надежды иму́ще, радуемся.

Припев: Ангел вопия́ше Благода́тней: Чистая Дево, радуйся! И па́ки реку́: радуйся! Твой Сын воскре́се тридне́вен от гроба, и мертвыя воздви́гнувый. Людие, весели́теся!

О, Пасха ве́лия и свяще́ннейшая, Христе́! О, Му́дросте, и Слове Божий, и Си́ло! Подавай нам и́стее Тебе причаща́тися в невече́рнем дни Царствия Твоего.

Ексапостиларий

Пло́тию усну́в, яко мертв, Царю́ и Господи, тридне́вен воскре́сл еси́, Адама воздви́г от тли и упраздни́ в смерть: Пасха нетле́ния, мира спасение. (Трижды)

Стихиры Пасхи

Стих: Да воскреснет Бог, и расточа́тся врази́ Его.

Пасха свяще́нная нам днесь показа́ся: Пасха но́ва святая, Пасха та́инственная, Пасха всечестна́я, Пасха Христос Изба́витель, Пасха непоро́чная, Пасха великая, Пасха верных, Пасха, двери райския нам отверза́ющая, Пасха, всех освяща́ющая верных.

Стих: Яко исчезает дым, да исчезнут.

Прииди́те от виде́ния, жены́ благове́стницы, и Сио́ну рцы́те: приими́ от нас радости благове́щения Воскресения Христова; красуйся, лику́й и радуйся, Иерусалиме, Царя Христа узре́в из гроба, яко Жениха происходя́ща.

Стих: Тако да погибнут гре́шницы от лица́ Божия, а пра́ведницы да возвеселятся.

Мироно́сицы жены́ у́тру глубоку́ предста́вша гробу Жизнода́вца, обрето́ша Ангела, на ка́мени седя́ща, и той провеща́в им, си́це глаго́лаше: что ищете Жива́го с мертвыми? Что плачете Нетле́ннаго во тли? Ше́дше пропове́дите ученико́м Его.

Стих: Сей день, его́же сотвори́ Господь, возрадуемся и возвеселимся вонь.

Пасха красная, Пасха, Господня Пасха! Пасха всечестна́я нам возсия́. Пасха! Ра́достию друг друга обы́мем. О, Пасха! Избавление ско́рби, ибо из гроба днесь яко от черто́га возсия́в Христос, жены́ радости испо́лни, глаго́ля: пропове́дите апо́столом.

Слава, и ныне: Воскресения день, и просвети́мся торжеством, и друг друга обы́мем. Рцем: бра́тие, и ненави́дящим нас простим вся воскресением, и та́ко возопии́м: Христос воскре́се из мертвых, смертию смерть попра́в и су́щим во гробе́х живот дарова́в.

×